Ofiste Egzersiz Tüyoları

Yaz Aylarına Hazırlanırken, Mutluluğunuz İçin Antrenmanınızı Ofise Taşıyın!

Düzenli egzersiz yapmak insana mutluluk hissi veren endorfin hormonunun salgılanmasını sağlıyor, bu hormon da stresin yol açtığı yıpratıcı etkileri azaltıyor. Şehir yaşamının neden olduğu günlük stres ve hareketsizlik ile gelen hastalıklardan egzersiz yaparak korunmak ve sağlıklı kalmak mümkün.

Ofiste Geçen Zamanlarınızı da Değerlendirin

İş yaşamında artan rekabet ve pozisyonların korunması isteği günümüzde ofiste geçirilen zamanı arttırdı. Elbette ofiste evinizdeki konforu bulmanız mümkün değil ancak birkaç ayrıntıya dikkat ederek iş yaşamında da sağlığınızı korumanız mümkün.

Çalışma saatlerimizi ya da işimizi değiştiremiyorsak alışkanlıklarımızı değiştirebiliriz. Yani “İş yaparken” diye düşünmeyin, pes etmeyin ve neleri değiştirebileceğinizi gözden geçirin.

Esneme Hareketlerini Unutmayın

Ofis rahatsızlıklarının ana nedeni uzun bir süre boyunca aynı pozisyonda kalma ve hareket azlığıdır. Bunlardan dolayı da hareketler, zaten zamanla yarışılan ortamda kalori yakmayı amaçlayan ya da uzun tekrarlar içeren ‘’gerçekçi olmayan’’ öneriler yerine ‘’esneme’’ odaklı olmalıdır. Yarım saatlik aralar ideal olsa da, saat başlarında el bileği omuz, boyun ve sırt için 5 dakikalık aralarda esneme hareketleri yapılabilir.

Omuzlar ve Sırt

  • Ellerinizi başınızın arkasında birleştirerek dik bir şekilde oturun.
  • Pozisyonunuzu koruyacak şekilde dirseklerinizi geriye doğru itin.

Üst Gövde

  • Sandalyenin ucuna doğru oturup sandalyenin arkasını kollarınızı kurmadan sıkıca tutunun.
  • Belinizi dik tutup, omuzlarınızı, sırtınızı ve göğsünüzü esnetmek için gövdenizi ileriye doğru itin.

Bacaklar

  • Sandalyenize oturup oturma kısmını sıkıca tutun.

Bir bacağınızı kırmadan yavaşça kaldırıp önce dışarıya daha sonra içeri, yukarı ve aşağı doğru hareket ettirerek uyluğunuzu kuvvetlendirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir